Coronavirus, an update from Active Cornwall

GB Team announced for 2015 Special Olympics World Games

2015 Special Olympics World Games

With exactly 300 days to go, Special Olympics GB is delighted to announce that over 100 athletes from across England, Scotland and Wales (full list below) will be heading to next year's 2015 World Summer Games in Los Angeles.

The World Summer Games is the global showpiece event for Special Olympics and is held every four years by the organisation for its athletes.

In the region of 7,000 athletes from 177 countries - along with 3,000 coaches, 30,000 volunteers and an anticipated 500,000 spectators - will take part in the Games.

Special Olympics GB is the largest registered charity providing year round sports training and competition opportunities for people with intellectual (learning) disabilities in England, Scotland and Wales.  Almost 1.5 million people in the UK (2% of the population) have an intellectual disability.

The World Summer Games will commence with an opening ceremony held on 25th July 2015 in the historic Los Angeles Memorial Coliseum - the site of the 1932 and 1984 Olympic Games.

The opening ceremony is expected to attract 80,000 spectators with the Honorary Chair of the Games being President Barack Obama and First Lady Michelle Obama.  Los Angeles Mayor Eric Garcetti and California Governor Jerry Brown are serving as honorary hosts for the Special Olympics World Summer Games.

The event, which will run from July 25th until 2nd August 2015, will be the largest sports and humanitarian event anywhere in the world in 2015.  It will also be the single biggest event in Los Angeles since the 1984 Olympic Games.

The 2015 Special Olympics World Games - with unparalleled spirit, enthusiasm, teamwork, joy and displays of courage and skill, all the hallmarks of all Special Olympics events - will feature 28 sports at venues throughout the Los Angeles region.

Special Olympics is an international organisation that changes lives through the power of sport by encouraging and empowering people with intellectual disabilities, promoting acceptance for all.

Special Olympics 2015 World Games

Founded in 1968, the Special Olympics movement has grown from a few hundred athletes to more than 4 million athletes in 177 countries in all regions of the world, providing year round sports training and competition.

Special Olympics GB CEO Karen Wallin said: "I am delighted that we are able to take such a large team to represent the country at what should be an incredible World Summer Games in Los Angeles.

"This should be a Games to remember and we send our sincere congratulations to everyone who has reached the team.  We will be proud of every athlete and we know they will strive to be the very best they can. We will bring home medals but most importantly our athletes will obtain memories, friendships and experiences to last a lifetime."

Janet Froetscher, Special Olympics' Global CEO, commented.  "In 300 days, thousands of Special Olympics athletes from over 170 countries will take the global stage in Los Angeles to compete in the 2015 Special Olympics World Games, living out their dreams and showing the world their determination, hard work and bravery.

"I congratulate the 116 Special Olympics Great Britain athletes who are heading to the Games next summer.  These Games will give us an opportunity to raise awareness for the nearly 200 million people worldwide with intellectual disabilities and create more inclusive communities and a more inclusive world for everyone."

If you would like to find out more about Special Olympics GB & the World Summer Games, please visit our website www.specialolympicsgb.org.uk

LIST OF 116 GB ATHLETES SELECTED FOR SPECIAL OLYMPICS WORLD SUMMER GAMES
(Subject to update)

Aquatics
Corrina Beckett (Orpington, Kent)
Michelle Moran (Edinburgh, Scotland)
Matthew Allen (Winch Wen, Swansea)
Jonathan Taylour (Barnard Castle, County Durham)

Open Water
Jamie Kelly (Rochdale, North West)
James Wright (Canvey Island, Essex)

Athletics
Jennifer Kitchener (Kirkintilloch, East Dunbartonshire)
Catherine Williamson (Dundee, Dundee)
Steven Bryce (Wishaw, North Lanarkshire)
Mitchell Camp (Hemel Hempstead, Herts)
Leslie Morgan (Sheffield, South Yorkshire)
Jordan Okonta (Littlehampton, West Sussex)
Daniel Wolff (Worcester Park, Surrey)

Badminton
Elizabeth Haywood (Plymouth, Devon)
Karen Lyttle (Cumbernauld, North Lanarkshire)
Lloyd Crawley (Penycae, Swansea)
Kevin Trebilcock (Arbroath)   

Basketball
Thomas Brownswood (Folkestone, Kent)
George Dunkerley (Redcar, North Yorkshire)
Martin Gill (Saltburn, Cleveland, North Yorkshire)
Lewis Johnson (Mexborough, South Yorkshire)
Daniel Large (Hoddensdon, Herts)
Ben O'Brien (Bromsgrove, Worcestershire)
Connor Power (New Romney, Kent)
Shaun Smith (Ormesby, North Yorkshire)
Chris Southwell (Oakham, Rutland)
Stuart Tipp (Eston, North Yorkshire)

Bocce
Grace Duncan (Arbroath)
Colin Robertson (Blackburn, West Lothian)

Bowling
Debbie Killoh (Forfar, Dundee)
Kay Paynter (Llanbradach, Caerphilly)
Duncan Reid (Arbroath)
One place to be confirmed

Cycling
Leanne Peters (Glasgow, Scotland)
Ruairidh Brown (East Kilbride, Scotland)
Kevin Hughes (Glasgow, Scotland)
David Jackson (Glasgow, Scotland)
Daniel Weston (Barnstable, Devon)
Gary Winslow (Clydebank, Scotland)
Keira Byland (Bolton)
One place to be confirmed

Equestrian
Georgina Maton (Barnet, Herts)
Charlotte MacDonald (Aberdeen, Aberdeenshire)
Jason Chu (Prenton, Wirral)
Sam Oliver (Malvern, Worcestershire)
Lyn Dumbleton (Stirling, Scotland)

Football
Edward Farquhar (Knightswood, Glasgow)
Sean McCulloch (Riddrie, Scotland)
Paul McAlilinden (Drumchapel, Glasgow)
Andrew Fulton (Nitshill, Glasgow)
Ben Kelly (Watford, Hertfordshire)
Sean Ellingham (Hemel Hempstead, Hertfordshire)
Derek Keith (Maryhill, Glasgow)
Andrew Hetherington (Stanley, Durham)
John Maxwell (Glasgow)
Shaun Wotton (Cumbernauld, Glasgow)
Matt Dodds (St Albans, Herts)
Five players to be confirmed

Unified Football
(Unified Sports joins people with and without intellectual disabilities on the same team.  The principle is that by training together and playing together, it is a quick path to inclusivity, friendship and understanding.

John Beckett (Mansewood, Glasgow)
Jack Bell (Edinburgh, Scotland)
Alastair Gillies (Letham, Perth)
Steven Johnson (Saltburn, Cleveland, North Yorkshire)
Daniel McCleary (Methven, Perth, Scotland)
James Parker (Knaresborough, North Yorkshire)
Darren McCluskey (Knightswood, Glasgow)
Stewart Robertson - Unified Partner (Meigle, Perth and Kinross)
Four more Unified players to be confirmed

Golf
David Alexander (Dundee, Tayside)
George Brunt (Bromsgrove, Worcestershire)
Alistair Robertson (Glasgow, Scotland)
Robert Wright (Washington, Tyne and Wear)

Artistic Gymnastics
Georgia Carslaw (Glasgow, Scotland)
Jennifer Chesterman (Worcestershire, West Midlands)
Holly Riseborough (Stretton under Fosse, Rugby, Warwickshire)
Eloise Clyde Smith (St. Saviour, Jersey)
Thomas Keeley (Cleobury Mortimer, Kidderminster)
James Lang (St. Helier, Jersey)
Ramsay Meiklem (Renfrewshire, Paisley)
Andrew McLaughlin (Glentham, Lincolnshire)
David Rae (Glasgow, Scotland)

Rhythmic Gymnastics
Amy Clark (Glasgow, Scotland)
Sophie Hughes (Crewe, Cheshire)
Phoebe Lowe (Crewe, Cheshire)
Felicity Martin (Wistaston, Cheshire East)
Alison Mackenzie (Crosslee, Renfrewshire)
Kirsty Robertson (Crewe, Cheshire)
Laura Taylor (Wilmslow, Cheshire)
Hannah Westerman (Bromley, Kent)

Judo
Kathleen Inglis (Wallyford, East Lothian, Scotland)
Nicole James (Dedridge, Livingston)
Sarah Scott (North Shields, Tyne and Wear)
Harry Farley (Rye, East Sussex)
Thomas Farley (Rye, East Sussex)
Christopher Murphy (Glasgow, Scotland)

Kayaking
Kathryn Smith (Kenilworth, Warks)
Adrian Abbott (St. Brides Major, Vale of Glamorgan, Wales)
Stephen Beynon (Llanelli, Carmarthenshire, Wales)
Steven Dodd (Plymouth, Devon)
James Savory (Barry, Vale of Glamorgan)
Andrew Williams (Whitechurch, Cardiff)

Powerlifting
Laura Boag (Dundee)
Helen Burton (Bradford, West Yorkshire)
Paul Booth (Crieff, Perthshire)
James Crossley (East Morton, Keighley)
Robert Simpson (Forfar, Angus)
Chris Woodhead (Bradford, West Yorkshire)
           
Table Tennis
Jessica Bromley (Wolverhampton, West Midlands)
Emma Hunt (Wolverhampton, West Midlands)
Simon Green (Milton Keynes, Buckinghamshire)
Simon Richardson (Montrose)

Tennis
Laura Campbell (Haxby, York)
Lucy Porteous (Kelso, Scotland)
Oliver Beadle (Upminster, Essex)
Aiden Leighton (Leicester, Leicestershire)